Skrzynie biegów samochodów ciężarowych mogą ulec awarii. W takiej sytuacji właściciele pojazdów często zlecają mechanikom wymianę wadliwego komponentu na nowy. Wielu z nich zapomina jednak o możliwości wykonania regeneracji skrzyni biegów, która w pojazdach marki Man, Scania, Volvo sprawdza się znakomicie – auta działają bez zarzutu. Na czym polega ta usługa i kiedy warto ją zlecić? W to zagadnienie zagłębiamy się w dzisiejszym wpisie.

 

Regeneracja skrzyni biegów Man, Scania, Volvo

Skrzynia biegów od pojazdów marki Man, Scania, Volvo to trwały sprzęt. Z tego względu najczęściej wymaga jedynie drobnych napraw. Prostej eliminacji usterek mogą potrzebować także ciężarówki marki Iveco, Renault czy Daf. Jednak skąd wiadomo, w jakim stanie jest skrzynia biegów? Aby to dokładnie zbadać, wystarczy zlecić regenerację skrzyń biegów Volvo i innych aut. Pod tym pojęciem kryje się przegląd składających się na nie części. Zabieg ten umożliwia zlokalizowanie usterki. Często okazuje się, że skrzynia biegów Man i Scania do przywrócenia pełnej sprawności wymaga tylko dogłębnego oczyszczenia i konserwacji. Podczas regeneracji mechanik określi stan zużycia poszczególnych części i ustali plan naprawczy. Często dotyczy on wymiany uszkodzonych elementów skrzyni biegów, bez konieczności jej demontażu. Man, Scania i Volvo to cenione marki pojazdów. Z tego względu oryginalne części do nich są dostępne od ręki w wielu warsztatach.

 

Czy opłaca się regenerować skrzynie biegów?

Regeneracja skrzyń biegów Volvo czy Man jest opłacalna, jeśli ich zużycie jest znikome, a uszkodzenia mechaniczne wydają się niewielkie. Zakup nowych komponentów jest wskazany dopiero wtedy, gdy są one zużyte lub mocno uszkodzone – ich stan określi fachowiec. Regeneracja skrzyni biegów w Man, Scania i pojazdach innych marek często okazuje się trafioną opcją. Odnowienie zazwyczaj wymaga małokosztownych napraw, które są tańsze od zakupu nowego sprzętu, niezależnie czy jest on przeznaczony do ciężarówek Iveco, czy Daf. Regeneracja skrzyni biegów od Man, Scania czy Volvo może obejmować wymianę uszczelniaczy, łożysk, filtrów, sprzęgieł, napinaczy, linek i kół zębatych. Na taką regenerację powinni się udać ci kierowcy pojazdów, którzy zauważyli problemy z ich płynnością w czasie jazdy. Regenerację warto wykonywać regularnie, aby zapobiegać ewentualnym awariom i utrzymywać fabryczny stan części pojazdu.

 

Objawy uszkodzonej skrzyni biegów Man, Scania

skrzynia biegów scaniaUszkodzoną skrzynię biegów w pojazdach marki Man, Scania, jak i innych można poznać po wysokim poziomie hałasu podczas jazdy. Występują też nierównomierne zmiany prędkości. Pojawiają się trudności w przełączaniu biegów, w tym drgania. Utrudniony jest także ruch pedałów. W zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia skrzynie biegów w pojazdach Volvo, Man i innych marek mogą wydawać różne, niepokojące dźwięki. Warto zwrócić uwagę na chrobotanie, trzaski, stukanie, piski, szuranie i szczękanie. Można zaobserwować też wyciek oleju.

 

Czym skutkuje jazda z uszkodzoną skrzynią biegów?

Każdy ze wspomnianych wyżej objawów powinien skłonić kierowcę do wizyty u mechanika. Zaniedbana awaria występująca w skrzyni biegów – czy to w pojeździe marki Man, Scania czy innym – może generować wyższe koszty naprawy. Konsekwencją jest także zwiększone zużycie paliwa, ponieważ silnik nie jest wtedy w stanie wykorzystać wszystkich biegów, aby zapewnić optymalną wydajność. Ten problem dotyczy również aut osobowych z uszkodzoną skrzynią biegów zarówno manualną, jak i automatyczną. Więcej o ich regeneracji można przeczytać w tym wpisie. Zaniedbane usterki w skrzyni biegów pojazdów Man, Scania i innych mogą skutkować wymianą całej przekładni, dlatego warto udać się na regenerację i podjąć właściwe kroki naprawcze.