Skrzynia biegów jest kluczowym elementem każdego pojazdu. Mechanizm ten odpowiada za przekazywanie mocy z silnika na koła. Nieprawidłowa eksploatacja tej części może prowadzić do poważnych uszkodzeń i konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Dotyczy to zarówno przekładni manualnych, jak i automatycznych. W tym wpisie przyjrzymy się najczęstszym błędom popełnianym przez kierowców podczas jazdy samochodem, które przyczyniają się do zepsucia skrzyni biegów.

Nieprawidłowe użytkowanie sprzęgła

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii manualnych skrzyń biegów jest nieprawidłowe korzystanie ze sprzęgła podczas podróżowania autem. Niektórzy kierowcy mają tendencję do „jeżdżenia na sprzęgle”, czyli trzymania nogi na pedale. Taki nawyk niesie za sobą poważne konsekwencje, ponieważ prowadzi do usterek zarówno sprzęgła, jak i skrzyni biegów. Aby przedłużyć żywotność wspomnianych elementów, wskazane jest trzymanie stopy daleko od pedału w sytuacji, gdy nie zmieniamy przełożeń.

Niepoprawna zmiana biegów

Usterki skrzyni biegów mogą wynikać z niewłaściwej zmiany przełożeń w trakcie jazdy. Zbyt gwałtowne ich wrzucanie niekiedy prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych części przekładni, a dodatkowo może spowodować awarię sprzęgła. Należy pamiętać, że skrzynia biegów to precyzyjny mechanizm, który wymaga odpowiedniego wyczucia i delikatnego obchodzenia się. Aby uniknąć kosztownych napraw, zaleca się płynne i dokładne wrzucanie biegów. Wskazane jest również pełne wciśnięcie pedału sprzęgła podczas zmiany przełożeń.

Trzymanie ręki na drążku zmiany biegów podczas jazdy

Kierowcy w trakcie jazdy samochodem często opierają rękę o lewarek służący do zmiany przełożeń. Z pozoru wydaje się to niegroźne, jednak w rzeczywistości może spowodować poważne problemy ze skrzynią biegów. W takiej sytuacji dochodzi do dopychania widełek wybieraka do rowka w przesuwce, a to powoduje ścieranie i szybszą eksploatację tych części. Jeszcze większe konsekwencje takiego zachowania można zauważyć, gdy drążek wystaje z konsoli pod kątem, ponieważ wtedy ręka pociąga go w dół.

Brak konserwacji skrzyni biegów

Często popełnianym błędem przez wielu kierowców jest zaniedbywanie konserwacji skrzyni biegów. Brak regularnej wymiany oleju oraz filtrów prowadzi do pogorszenia się ich właściwości, czego efektem jest nieprawidłowe działanie poszczególnych elementów przekładni, a z czasem ich uszkodzenie. Dotyczy to w szczególności układów automatycznych. Olej odpowiada nie tylko za smarowanie mechanizmów, lecz również odprowadza ciepło i usuwa zanieczyszczenia. W związku z tym pomijanie jego wymiany prowadzi do przegrzewania się układu i stopniowego niszczenia przekładni. Zatem konsekwencją braku konserwacji jest kosztowna naprawa manualnej lub automatycznej skrzyni biegów.

Ignorowanie pierwszych sygnałów awarii

Jeśli zauważyłeś pierwsze oznaki awarii skrzyni biegów, nie ignoruj ich. Odkładanie wizyty u mechanika nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ symptomy w postaci dziwnych dźwięków, wycieków oleju czy trudności podczas zmiany przełożeń z upływem czasu będą się nasilać. To może doprowadzić do poważnych awarii, które unieruchomią samochód. Naprawa poważnych usterek w automatycznej skrzyni biegów często sięga tysięcy złotych. Podobnie sytuacja wygląda też w przypadku mechanizmów manualnych. Zatem nie warto jej ignorować problemów i na wizytę w warsztacie należy umówić się, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

Najczęściej popełniane błędy prowadzące do uszkodzenia skrzyni biegów – podsumowanie

Wyróżnia się kilka podstawowych błędów popełnianych podczas eksploatacji skrzyni biegów, które prowadzą do jej uszkodzenia. Jeśli nie przeprowadzasz regularnej wymiany oleju i filtrów, ignorujesz pierwsze objawy usterek, a do tego gwałtownie zmieniasz przełożenia i nieodpowiednio korzystasz ze sprzęgła, możesz się spodziewać, że w najbliższym czasie czeka Cię kosztowna naprawa manualnej lub automatycznej skrzyni biegów.