W karierze każdego zawodowego kierowcy nadchodzi moment, w którym przekładnia przestaje działać prawidłowo. Wówczas pada częste pytanie – naprawa czy regeneracja skrzyń biegów? Najważniejszą kwestią jest fakt, która opcja będzie lepsza ekonomicznie. W takim przypadku zaleca się regenerację skrzyni biegów. Proces ten polega na przywróceniu komponentu do pierwotnego stanu, co bez dwóch zdań jest tańszym rozwiązaniem, aniżeli zakup nowych części. W dzisiejszym blogu opowiemy sobie, jak rozpoznać usterkę skrzyni biegów, kiedy warto ją regenerować i dlaczego warto to zrobić.
Sygnały uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów
Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych komponentów każdego pojazdu ciężarowego. Działa jako pośrednik między silnikiem a kołami, przenosząc moment obrotowy na wał korbowy, umożliwiając zmianę biegów. Kiedy skrzynia zaczyna wykazywać oznaki wyeksploatowania – może to prowadzić do szeregu różnych problemów. Mogą to być trudności w zmianie biegów, dziwne dźwięki, wibracje podczas jazdy, luźny drążek czy jego gwałtowne ruchy podczas wciskania gazu.
Kiedy warto naprawiać lub regenerować skrzynię biegów?
Regeneracja skrzyń manualnych to proces, który może przywrócić komponent do stanu pierwotnego, w pełni wznawiając jego optymalne działanie. Obejmuje to kompleksowe czyszczenie, wymianę zużytych części i dokładne sprawdzenie całego mechanizmu pod kątem drobnych usterek. Dzięki temu kierowcy mogą być pewni, że skrzynia biegów będzie działać tak, jak pierwotnie – niższym kosztem niż zakup nowej. Przed decyzją jednak warto zastanowić się nad tym, czy regeneracja skrzyni biegów manualnych ma sens w danej sytuacji. Niestety nie wszystkie komponenty się kwalifikują, a poniektóre mogą wymagać bardziej skomplikowanych napraw lub nawet wymiany. Zazwyczaj regeneracja jest przeprowadzana wobec skrzyń wykazujących zużycie lub posiadających drobne usterki. Zaś uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamane zębatki czy łożyska wymagają interwencji serwisu i wymiany zepsutych części. W takich przypadkach naprawa skrzyń biegów jest nie tyle zalecana, ile konieczna, aby zapewnić bezpieczne i optymalne działanie samochodu ciężarowego. Warto pamiętać, że naprawa nie świadczy o wymianie całego komponentu. W wielu przypadkach możliwe jest naprawienie poszczególnych mechanizmów, co nadal może być rozwiązaniem tańszym niż zakup nowej skrzyni. Właśnie z tego względu sprawą ważną jest diagnoza problemu oraz podjęcie trafnej decyzji.
Kiedy lepiej wymienić skrzynię biegów?
Regeneracja skrzyń biegów w większości przypadków zdaje egzamin. Wymiana powinna być ostatecznością. Dzieje się tak z dwóch względów – wysokiej ceny komponentu, jak i samej usługi. Niekiedy zdarza się, że naprawa przekładni może być wyceniona na znacznie więcej, niż wyniósłby zakup nowej. W takim wypadku jedynym rozsądnym wyjściem pozostaje wymiana na nieużywaną. Uszkodzenia spowodowane eksploatacją potrafią być bardzo rozległe, dlatego profesjonalni mechanicy samochodów ciężarowych muszą ocenić, jaki procent komponentu ocalał, i czy części kwalifikują się do naprawy. Zdarza się także, że skrzynia biegów jest po prostu zużyta na tyle, że ani regeneracja, ani próba wymiany poszczególnych podzespołów nie ma żadnego sensu. Gdy wszystkie komponenty posiadają liczne objawy wyeksploatowania, lepszym rozwiązaniem może być zakup nowej skrzyni biegów.
Naprawa i regeneracja skrzyń biegów to opłacalne zabiegi, które mogą przywrócić prawidłowe działanie mechanizmu przekładniowego. Perspektywa wymiany komponentu na nowy to prawdziwa zmora dla zawodowych kierowców. Zazwyczaj wiąże się to ze żmudnymi poszukiwaniami odpowiednika, składanie zamówienia oraz oczekiwanie – zarówno na transport skrzyni biegów, jak i na ukończenie jej wymiany przez serwis. Może to trwać dłuższy czas, a jak wiadomo – gdy samochód ciężarowy jest zepsuty, to firma staje się stratna. Samo sprowadzenie plus koszt komponentu włącznie z robocizną może wynosić krocie. Z tego względu wymiana skrzyni biegów na nową powinna mieć miejsce jedynie w przypadkach, w których żadne rozwiązanie nie jest w stanie przywrócić jej odpowiedniego działania.