Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych mechanizmów pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Bez niego niemożliwa jest jazda samochodem, ponieważ odpowiada on za dostosowywanie parametrów silnika do zmieniających się potrzeb w danej chwili. Aby można było cieszyć się spokojną jazdą, wskazana jest szybka naprawa skrzyni biegów po pojawieniu się pierwszych oznak awarii. Jednak w jaki sposób rozpoznać zużycie tego mechanizmu? Informacje na ten temat znajdują się w dalszej części artykułu.
Wczesne symptomy zużycia skrzyni biegów
Rozpoznanie wyeksploatowanej skrzyni biegów jest ważne dla zapewniania komfortu jazdy samochodem. Dlatego warto poznać pierwsze oznaki uszkodzenia przekładni i wiedzieć, jakie mogą być skutki braku ich wyeliminowania. Pierwszym często spotykanym objawem jest inna charakterystyka działania mechanizmu zmiany biegów. Jeśli masz trudności podczas wrzucania przełożeń albo wyskakują one samoczynnie w trakcie jazdy, wówczas powinieneś udać się do warsztatu. Taki symptom może świadczyć o niskim poziomie oleju, pęknięciu koła zębatego, uszkodzeniu gumowych poduszek, luzie na drążkach lub zużyciu zatrzasku zapinającego bieg. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest naprawa skrzyni biegów, ponieważ dalsza jazda z niesprawną przekładnią może pogłębić problem, a wówczas jego wyeliminowanie będzie znacznie droższe.
Hałas ze skrzyni biegów – o czym świadczy?
O zużyciu elementów skrzyni biegów mogą świadczyć głośna praca mechanizmu lub dziwne dźwięki wydobywające się z okolicy przekładni. Kierowcy najczęściej skarżą się na skrzypienie i zgrzytanie podczas zmiany biegów. Takie objawy pojawiają się w momencie, gdy poziom oleju jest zbyt niski albo stracił on swoje właściwości. Niepokojące dźwięki mogą oznaczać też zużycie łożyska wałów, przekładni zębatych, wałków rozrządu, mechanizmu różnicowego czy wałów napędowych. Niezależnie od przyczyny zaleca się natychmiastową wizytę u mechanika w celu zdiagnozowania problemu oraz naprawy skrzyni biegów.
Pozostałe objawy świadczące o awarii przekładni
Usterki skrzyni biegów mają też inne objawy. Do nich zaliczają się m.in. drgania pojazdu w trakcie zmiany przełożeń, szarpnięcia drążka podczas wciskania pedału gazu, opór przy wrzucaniu biegu, ślizganie się biegów, wycieki oleju, a nawet zapach spalenizny wewnątrz samochodu. Jeśli zauważyłeś jakikolwiek z wymienionych symptomów w swoim aucie, umów się jak najszybciej do mechanika, ponieważ konieczna może okazać się naprawa skrzyni biegów. Jeżeli zbagatelizujesz ten problem, wówczas awaria pogłębi się i doprowadzi do unieruchomienia auta, a koszty jej wyeliminowania będą znacznie większe.
Jak uniknąć zużycia skrzyni biegów?
Jeśli zależy Ci na przedłużeniu żywotności skrzyni biegów, powinieneś zapoznać się z kilkoma wskazówkami, a następnie wprowadzić je w życie. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia elementów skrzyni, nie powinieneś trzymać ręki na drążku zmiany biegów. Nie zaleca się także stania (np. na czerwonym świetle) z wciśniętym pedałem sprzęgła i jazdy na półsprzęgle. Ważne jest też dociskanie sprzęgła do końca podczas wrzucania biegów. Jeśli pedał nie będzie maksymalnie wciśnięty, wówczas może to doprowadzić do uszkodzenia synchronizatorów. Niekorzystny wpływ na skrzynie ma również nieumiejętne hamowanie silnikiem. Dotyczy to szczególnie gwałtownej redukcji biegów, ponieważ wtedy powstają bardzo duże obciążenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stopniowa zmiana przełożeń na niższe. Postępując w ten sposób, unikniesz poważnych napraw skrzyni biegów.
Pamiętaj o regularnym serwisie przekładni
Aby zwiększyć żywotność poszczególnych elementów przekładni, wskazane jest regularne kontrolowanie stanu technicznego skrzyni biegów. Serwis obejmuje m.in. sprawdzanie poziomu i właściwości oleju, a także jego wymianę. Poza tym weryfikacji poddaje się wszystkie części narażone na uszkodzeniu w wyniku eksploatacji pojazdu. Mowa tu głównie o uszczelkach, łożyskach, kołach zębatych, synchronizatorach czy też wałkach. Skrzynie biegów poddawane regularnemu serwisowi zdecydowanie rzadziej się psują, a to pozwala uniknąć kosztownych napraw.