Kierowcy coraz chętniej kupują samochody z automatyczną skrzynią biegów. Takie pojazdy znacznie poprawiają komfort jazdy, ponieważ nie wymagają manualnej zmiany przełożeń. Ponadto zapewniają odpowiednią dynamikę i bezpieczeństwo w trakcie podróżowania. Trzeba jednak pamiętać, że do prawidłowego działania automatycznej skrzyni biegów niezbędne jest dostosowanie jej do konkretnych warunków. W tym celu przeprowadza się adaptację. Na czym dokładnie polega ta czynność? Jak przebiega adaptacja automatycznej skrzyni biegów? Kiedy się ją wykonuje? Na te pytania odpowiemy w tym wpisie.
Adaptacja skrzyni biegów – co to?
Adaptacja jest ważnym elementem serwisu automatycznej skrzyni biegów i polega na dostosowaniu jej oprogramowania do określonych, indywidualnych warunków eksploatacji pojazdu. Proces ten obejmuje regulację i optymalizację działania mechanizmu zmiany biegów, aby odpowiadał np. stylowi jazdy kierowcy. Głównym celem adaptacji jest zagwarantowanie właściwej współpracy między przekładnią a silnikiem. Dzięki tej czynności skrzynia biegów pracuje płynnie i efektywnie, a dodatkowo poprawia się komfort jazdy. Kolejne korzyści wynikające z adaptacji przekładni to redukcja drgań oraz hałasu, a także zmniejszenie zużycia paliwa. Czas przeprowadzenia tego procesu zwykle wynosi od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Wpływ na to mają takie czynniki jak rodzaj skrzyni biegów i stopień jej zużycia, a także liczba parametrów, jakie będą ustawiane.
Warsztaty samochodowe oprócz adaptacji oferują również reset automatycznej skrzyni biegów. Dzięki temu procesowi sterownik przekładni (ECU) będzie miał przywrócone ustawienia fabryczne. Na reset najczęściej decydują się właściciele pojazdów, w których pojawiły się błędy związane z niewłaściwym działaniem skrzyni biegów.
Kiedy zaleca się przeprowadzenie adaptacji skrzyni biegów?
Po wypadku samochodowym wskazany jest serwis skrzyni biegów, w tym przeprowadzenie jej adaptacji. Czynność tę wykonuje się również po większym remoncie auta. Dlaczego to takie istotne? Wszystko ze względu na to, że po wypadku i dokonaniu wszelkich zmian w konfiguracji pojazdu automatyczne skrzynie biegów tracą swoje parametry i konieczne jest ich ustawienie od nowa. Na adaptację przekładni powinieneś się zdecydować również wtedy, gdy kupiłeś używane auto. Usługa ta pozwoli dostosować ją do Twojego indywidualnego stylu jazdy, co przełoży się na jej efektywne działanie i zwiększy komfort podróżowania samochodem. Z usług serwisu automatycznych skrzyń biegów powinieneś skorzystać także w momencie, gdy niedawno wymieniałeś lub naprawiałeś przekładnię albo inne elementy układu napędowego. Czynność tę przeprowadza się też po wykryciu problemów z działaniem skrzyni biegów, a nawet po odłączeniu akumulatora, ponieważ może się to wiązać ze zresetowaniem ustawień w pojeździe. Serwisy wykonują także adaptację skrzyni biegów po wymianie oleju.
Jak wygląda proces adaptacji skrzyni biegów?
Przebieg adaptacji skrzyni biegów może się nieco różnić w zależności od rodzaju serwisowanej przekładni, a także marki i modelu samochodu. W przypadku skrzyń automatycznych oraz półautomatycznych proces ten wykonywany jest z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu diagnostycznego. Dzięki niemu możliwa jest komunikacja z ECU – elektronicznym sterownikiem skrzyni biegów. Adaptacja automatycznej przekładni składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest określenie jej stanu technicznego i identyfikacja usterek (jeśli występują). Następnie należy wyczyścić oraz sprawdzić jakość oleju. Niekiedy konieczna może okazać się jego wymiana. Kolejny krok polega na przeprowadzeniu adaptacji. W tym celu używa się urządzeń diagnostycznych, które odczytują parametry automatycznej skrzyni biegów i umożliwiają ich zmianę. Chodzi tu m.in. o moment obrotowy, temperaturę oleju czy prędkość obrotową wału silnika. Potem wykonuje się test jazdy. W jego trakcie ocenie poddawane są płynność oraz precyzja zmiany biegów. Podczas testów sprawdza się również, czy nie występują żadne nieprawidłowości w działaniu przekładni.
Adaptacja automatycznej skrzyni biegów – zadbaj o komfort i bezpieczeństwo
Adaptacja to istotny element serwisu skrzyń automatycznych, ponieważ pozwala na dostosowanie ich ustawień do określonych warunków eksploatacyjnych, w tym np. stylu jazdy kierowcy. Dzięki temu procesowi zwiększa się poziom komfortu oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Adaptacja automatycznej skrzyni biegów jest konieczna do wykonania po wypadku samochodowym, a także w momencie, gdy pojazd był remontowany lub zmieniano jego konfigurację. Proces ten składa się z kilku etapów i wymaga odpowiedniego sprzętu diagnostycznego, dlatego jego przeprowadzenie najlepiej powierzyć doświadczonemu mechanikowi.